Boys Bi-District Playoff Rd Top Performers (2/21/23)
DFW Boys Bi-District Playoff Scoreboard (2/21/23)
Class 6A
Region I
Keller 89 FW Paschal 46
North Crowley 48 Keller Central 39
Arl Martin 68 Jesuit 53
McKinney 43 Lewisville 51
Lake Highlands 81 Arlington Bowie 43
TC Byron Nelson 56 FW Boswell 45
Highland Park 74 South Grand Prairie 50
Arl Sam Houston 46 Richardson 50
Chisholm Trail vs Keller Timber Creek
Allen 48 Hebron 51
Region II
Killeen Harker Heights 61 Waxahachie 47
DeSoto 56 Pflugerville Weiss 50
Rockwall-Heath 83 Rowlett 53
Mansfield Legacy 57 Temple 51
Hutto 46 Cedar Hill 47
Class 5A
Region I
Mansfield Summit 57 Colleyville Heritage 48
Justin Northwest over Everman
Burleson Centennial 50 Birdville 49
Region II
West Mesquite 46 W.T. White 48
Frisco 51 Frisco Independence 49
Kimball 75 Mesquite Poteet 38
Sherman 48 Red Oak 65
Forney 77 McKinney North 38
South Oak Cliff 78 Spruce 41
Newman Smith 39 Frisco Memorial 55
North Mesquite 36 Woodrow Wilson 51
Lancaster 67 Melissa 46
Frisco Liberty 73 Frisco LoneStar 52
Class 4A
Region II
Faith Family 68 Celina 49
Kennedale 71 YMLA 40
Wilmer-Hutchins over Kaufman
Life Waxahachie 65 FW Benbrook 20
Wills Point vs Lincoln
FW Eastern Hills 75 Ferris 49
Class 3A
Region II
Madison 81 Pilot Point 51
Here are some of the top Performers from the DFW Boys Bi-District Playoff Round.....
Tues Bi-District Playoff Rd
Top Performers
Blake Muschalek (TC-ADDISON)
48pts in the win over Antonian to lead TCA to the TAPPS Final 4 for the 1st time in 8 years
Finley Bizjack (Byron Nelson)
Game-High 27pts in the win over Boswell
Quenton Perkins (Lake Highlands)
Game-High 26pts in the win over Bowie
Brooks Bahr (Keller)
Game-High 24pts in the win over Paschal
Dillon Battie (Lancaster)
Game-High 20pts + 12rebs in the win over Melissa
Rustan Griffen (Richardson)
Game-High 19pts in the win over Sam Houston
Malachi Hayes (Arl Sam Houston)
Team-High 19pts in the loss to Richardson
Isaiah Manning (Mansfield Legacy)
Team-high 19pts in the win over Temple
Drew Steffe (Frisco Memorial)
Game-High 18pts in the win over Newman Smith
Boys Area Rd Playoff Matchups (Times/Dates/Venues TBA)
4A
Region 2
Faith Family vs FW Dunbar
Anna vs Kennedale
Canton vs Pinkston
Sulphur Springs vs Hutch/Kaufman
Carter vs Liberty-Eylau
Lincoln vs Paris/Brownsboro
Eastern Hills vs Van Alstyne
Life-Waxahachie vs Aubrey
5A
Region 1
Mt Pleasant vs Forney
Mansfield Timberview vs Northwest
Region 2
Frisco Memorial vs Woodrow Wilson
Frisco Liberty vs South Oak Cliff
Frisco Heritage vs Kimball
Lancaster vs Tyler
Crandall vs Longview
6A
Region 1
Keller vs Permian
North Crowley vs Odessa
Arlington Martin vs Lewisville
Lake Highlands vs Plano East
Region 2
Killeen Harker Heights vs Mesquite Horn
Desoto vs Rockwall-Heath
Naaman Forest vs Mansfield Legacy
Wylie vs Cedar Hill