61st Annual Whataburger Tournament Preview (Orange Bracket)
Whataburger Tournament Preview (Orange Bracket)
Players To Watch:
Jalen Wilson Denton Guyer (Michigan signee) DeVion Harmon Denton Guyer (Oklahoma signee) Drew Timme Pearce (Gonzaga signee) Jahmius Ramsey Duncanville (TX Tech signee) Avery Anderson Jr Northwest (Oklahoma St signee) Jamere Redus Hou Eisenhower (Texas Southern signee) Trazarien White Timberview (Air Force signee) Max Abmas Dallas Jesuit (Oral Roberts signee) Jalen Jackson SA Wagner (North Texas signee) Unsigned Diamonds Keaston Willis 6'3 G Sulphur Springs Sam Freeman 6'8 F Justin Northwest CJ Smith 5’9 G Mansfield Timberview Julius Marble 6'8 F Dallas Jesuit Xavier Cork 6'8 F Sulphur Springs Karlyn Kenner 6'2 G South Grand Prairie Andre Nunley 5'10 G Euless Trinity 2020 LJ Cryer 6'1 G Morton Ranch Eddie Lampkin 6’10 C Morton Ranch Micah Peavy 6’7 F Duncanville Jakobe Coles 6'8 F Denton Guyer Tyler McGhie 6’4 G Denton Guyer Montreal Pena 6'9 F Arl Martin Journee Phillips 6'4 F SA Wagner 2021 CJ Noland 6'4 F Waxahachie
EVENT SCHEDULE
Dallas Jesuit vs SA Wagner 4pm
Arlington Martin vs Waxahachie 7pm
(2nd) Winners Fri @ 11am
Projected Quarterfinal Matchups: Arl Martin vs Dallas Jesuit;
______________________________________________
Richardson Pearce vs Aldine Eisenhower 1pm
Euless Trinity vs Denton Guyer 2:30pm
(2nd) Winners Fri @ 9:30am
(3rd)Winners Fri @ 8pm
Projected Quarterfinal Matchups: Denton Guyer vs Richardson Pearce
_______________________________________________
South Grand Prairie vs Mansfield Timberview 10am
Little Rock Parkview vs Southlake Carroll 5:30pm
(2nd) Winners Fri @ 11am
(3rd) Winners Fri @ 9:30pm
(Projected Quarterfinal Matchup: Mansfield Timberview vs Little Rock Parkview)
________________________________________________
Sulphur Springs vs Katy Morton Ranch 11:30am
Justin Northwest vs Duncanville 8:30pm
(2nd)Winners Fri @ 2pm
Projected Quarterfinal Matchup: Katy Morton Ranch vs Duncanville
Projected Final Four: Dallas Jesuit vs Denton Guyer; Mansfield Timberview vs Katy Morton Ranch
Projected Championship: Denton Guyer vs Mansfield Timberview
Projected Champion: Denton Guyer
Projected MVP: Jalen Wilson, DeVion Harmon (Co-MVPs)
Team Previews & Players To Watch:
Aldine Eisenhower (12-3)
Key Wins: SA Wagner, Katy Tompkins, Katy Morton Ranch
Key Losses: Klein Forest, Shadow Creek
Players To Watch:
Jamare Redus Senior (TSU signee; Top 100 Tx)
Jemere Redus Senior (Top 100 Tx)
Patrick Punch Sophomore
Arlington Martin (13-3)
Key Wins: Wylie, Waco Midway, FW Dunbar
Key Losses: Mansfield Lakeridge, EP Burges, Southlake Carroll
Montreal Pena Junior (Top 25 Tx)
Dallas Jesuit (13-1)
Key Wins: Desoto, Dallas Lincoln, Frisco Liberty
Key Losses: Mansfield Timberview
Players To Watch
Max Abmas Senior (ORU signee; Top 50 Tx)
Julius Marble Senior (Top 50 Tx)
Denton Guyer (14-3)
Key Wins: Lancaster, Rockwall, Allen, FB Elkins
Key Losses: Sunrise Christian, DeMatha (MD), Mansfield Timberview
Jalen Wilson Senior (Michigan signee; Top 10 Tx,Top 100 Nationally
Devion Harmon Senior (Oklahoma signee; Top 10 Tx, Top 50 Nationally)
Jakobe Coles Junior (Top 25 Tx)
Tyler McGhie Junior (Top 100 Tx)
Duncanville (8-7)
Key Wins: TC-Cedar Hill, Mansfield Lakeridge, Frisco Liberty
Key Losses: Waco Midway, Mansfield, Wilmer-Hutchins, Sunrise Christian, South Garland
Jahmius Ramsey Senior (Texas Tech signee, Top 10 Tx; Top 100 Nationally)
Micah Peavy Junior (Top 10 Tx; Top 100 Nationally)
Derek Luna Junior (Top 25 Tx 2020
Damon Nicholas Jr Sophomore (Top 25 Tx)
Euless Trinity (7-6)
Key Wins: San Antonio Clark, Harlingen, San Angelo Central
Key Losses: Arlington Lamar, South Garland, Plano West
Andre Nunley Senior (Top 100 Tx)
Justin Northwest (14-6)
Key Wins: Killeen Shoemaker, South Grand Prairie, Plano West
Key Losses: Desoto, TC-Cedar Hill, Putnam City West (OK), FW Southwest
Avery Anderson Jr (Oklahoma St signee; Top 15 Tx)
Sam Freeman Senior (Top 30 Tx
Julien Smith Junior (Top 100 Tx)
Katy Morton Ranch (15-4)
Key Wins: Dickinson, Dallas Kimball, Converse Judson, Shadow Creek
Key Losses: Plano East, Katy Tompkins
LJ Cryer Junior (Top 10 Tx)
Eddie Lampkin Junior (Top 10 Tx)
Wesley Sellers Junior
Adrian Caldwell Junior
Little Rock Parkview (4-2)
Key Wins: West Memphis, EStem
Key Losses: Marion, Mills Univ Studies
Mansfield Timberview (18-0)
Key Wins: Denton Guyer, North Crowley, Dallas Jesuit, Justin Northwest
Trazerien White Senior (Air Force signee; Top 50 Tx)
CJ Smith Senior (Top 50)
Tristan Starks Senior (Top 100)
Marquiss Childs Senior (Top 100)
Rodrigo Soares Senior (Top 100)
Richardson Pearce (10-4)
Key Wins: Atascocita, FB Elkins, Wauwatosa West (WI), South Garland, Simeon (IL)
Key Losses: Allen,Wylie
Drew Timme Senior (Gonzaga signee; Top 10 Tx, Top 30 Nationally)
Sterling Hopkins Senior (Top 100 Tx)
Walker TImme Freshman (Top 100 Tx)
Chozen Amadi Senior (Top 100 Tx)
San Antonio Wagner (12-4)
Key Wins: Dallas Carter, Dallas Kimball, Converse Judson
Key Losses: Killeen Shoemaker, Austin Westlake, Aldine Eisenhower
Jalen Jackson Senior (UNT signee, Top 25 Tx)
Journee Phillips
South Grand Prairie (10-9)
Key Wins: Southlake Carroll, Amarillo, FW Nolan Catholic, FW OD Wyatt
Key Losses: Killeen Shoemaker, Red Oak, Wilmer-Hutchins, Frisco Liberty
Karlyn Kenner Senior (Top 100 Tx)
Christian Turner Junior (Top 100 Tx)
Michael Wright Junior
Jevon Fluornoy Sophmore (Top 100 Tx)
Southlake Carroll (8-7)
Key Wins: Coppell, Arlington Martin
Key Losses: South Grand Prairie, Mansfield Timberview, SA O’Connor, LD Bell
Sulphur Springs (13-6)
Key Wins: Rockwall, Mansfield Lakeridge, Tyler Lee, Houston Math&Science
Key Losses: Denton Guyer, FB Elkins, Mansfield Summit, Dallas Jesuit, Wylie, Lake Highlands
Keaston Willis Senior (Top 100 Tx)
Xavier Cork Senior (Top 100 Tx)
Sadriene Hall Junior (Top 100 Tx)
Waxahachie (11-7)
Key Wins: Waco Midway
Key Losses: Red Oak, Desoto, IMG Academy (FL),Huntington Prep (WV)
CJ Noland Sophmore (Top 15 Tx)
JT Warren Senior (Top 100 Tx)
BJ Francis Junior (Top 100 Tx)
Mekai Pope Junior (Top 100 Tx)